HADİSLER

1. Allah o erkege rahmet eylesin ki, gece (teheccude) kalkar, namaz kilar. Sonra ailesini de uyandirir da onlar da namaz kilarlar. Allah o kadina da Rahmet eyliye ki, teheccude kalkar, namaz kilar, sonra kocasini da uyandirir. O da namaz kilar.
Ravi: Hz. Hasan (r.a.)
2. Allah o kula rahmet eyliye ki, Benim sozumu duydu da onu hifzetti. Nice fikih alimi vardir ki fakih degildir. Nice fikih hamili de vardir ki; kendisinden daha iyi anlayana onu teblig eder. Uc seyde muminin kalbi hiyanet etmez. Allah icin amelde ihlasda, muslumanlarin basina olana hayirhahlik meselesinde; musluman cemaatine mulazemette.
Ravi: Hz. Numan Ibni Besir (r.a.)
3. Allah rahmet etsin kardesim Yahya (a.s)’a, O kucukken iki cocuk kendisini oyuna cagirdiklarinda: “Ben oyun icin mi yaratildim” buyurdu. (Yahya a.s) O kucuk iken bir oyun icin boyle soylerse, yetiskinin gunah islemesindeki hali nice olur?
Ravi: Hz. Muaz (r.a.)
4. Su adamin burnu yere surtsun ki (hor olsun), yaninda Ben anilayim da Bana selavat getirmesin. Su adamin burnu yere surtsun ki, Ramazan’a erissinde sonra magfiret olmadan ciksin. Su adamin burnu yere surtsun ki, annesi ve babasi yaninda ihtiyarlamis olsun da Cenneti kazanamasin.
Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)
5. Uc kimseden kalem ref olundu: Uykuda olan kimseden uyanincaya kadar, Hasta olan kimseden iyi oluncaya kadar, Cocuktan buyuyunceye kadar.
Ravi: Hz. Aise (r.anha)

Kaynak: “Ramuz El E-Hadis” Kitabidir.
Kitabin Yazari: Zaif Ahmet Ziyauddin Gumushanevi

Yorumlayanlar: M.Zahid Kotku & Prof. Dr. Cevat Aksit

–~–~———~–~—-~——

——~——-~–~—-~
Namaz kılmamanın ne kadar büyük günah olduğunu bilen, ayakta duramıyacak kadar hasta olsa bile, mutlaka namaz kılar. Ateşin yaktığını bilen kimse, kendini nasıl ateşe atar? Cehennemden kaçan, Cenneti istiyen namaz kılmaz mı? Hadis-i şerifte, (Cenneti isteyip de, Allahın yasakladıklarından kaçınmıyan, isteğinde yalancıdır) ve (Cenneti istiyen, hayırlı işlere koşar, Cehennemden korkan, haramlardan kaçar) buyuruluyor

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s