‘Su tasarrufunda örnek kent olduk’

 

9 Ağustos 2008

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’de faaliyet gösteren 9 rotary kulübünün davetlisi olarak katıldığı toplantıda, kentin su konusundaki durumunu ve yapılan çalışmaları anlattı. Davetlilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin en fazla önem verdiği konulardan birinin, kente temiz ve sağlıklı su vermek olduğunu söyledi.

http://77.92.154.217/w/wp-content/uploads/2008/08/kocaoglu.jpg!cid_image001_jpg@01C8FB98 Kocaoğlu, küresel ısınma ve kuraklık tehdidine karşı Türkiye’de ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin harekete geçtiğini belirterek, “Kente yeni 5 baraj kazandırılması ve yeni kuyuların açılması ile ilgili projelerimizin takipçisi olduk. 2 yıl önce başlattığımız su tasarrufu kampanyasında, Türkiye’ye örnek gösterildik. Bütün olumsuz koşullara rağmen, kente 24 saat kesintisiz su verdik” dedi.

ÖZEN GÖSTERDİM

Başkan Kocaoğlu, son dönemde başlatılan İzmir’in suyuna ilişkin polemikleri ise şöyle değerlendirdi:

“4.5 senedir hükümetle, devlet bürokrasisiyle ve genel müdürlüklerle ilişkilerimde, bu kente bir çivi fazla çakabilmek için, fazladan bir iş daha yapabilmek için, hep aşırı özenli ve titiz davrandım. Sudaki son gelişmelerin ardından, Ankara’ya gidip üç bakanımızla görüştüm. Sorunlarımızı paylaştık, çözüm yolları aradık. Gündemimizde de inşaatı halen süren Gördes Barajı’nın isale hattı ve arıtma projesi var. Diğer metropollere, Ankara’ya ve İstanbul’a ne destek veriliyorsa, İzmir’e de aynısı sağlanmalı. İzmir halkı olarak bunu isteme hakkımız olduğunu düşünüyorum.”

Kocaoğlu, yeni bağlanan ilçe ve beldelerde 45 milyon YTL’lik yatırımla 885 kilometrelik içme suyu borularının yenilendiğini, arıtmalardan çıkan suyun tarımda kullanılacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: Yeni Asır

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s