Online girişimciler dikkat!

 

Internet üzerinden çalışan her girişimci, belli bir seviyeye ulaştıktan sonra her türden iş ve ortaklık teklifleri almaya başlar. Bunların bazıları, büyük fırsatlara açılan kapılardır ve mutlaka değerlendirmeniz gerekir.
Eğri oturup doğru konuşalım: Internet üzerinden e.mail yoluyla size iletilen iş tekliflerinin büyük çoğunluğu sadece vaktinizi ziyan etmeye yarar. Onları önceden tanıyıp hemen "HAYIR!" cevabını verirseniz, zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Internet girişimcisinin mutlaka karşılaştığı ve karşılaştığı anda reddetmesi gereken beş çeşit "iş teklifi" şunlar:

Teklif 1: "Ürünümü alır mısınız?"

Birileri çıkar ve "mutlaka almanız gereken" bir ürünleri olduğunu söyleyerek size elektronik posta mesajları atar. Kimbilir kaç defa karşılaşmışsınızdır bunlarla!

Bu teklifleri düşünmeden reddedin. İşe yarayacak bir ürünleri olsa, niye tanımadıkları insanlara e.mail göndererek ürün pazarlamaya çalışsınlar ki? Kaliteli ürün, kendi kendini satar zaten. Ürünü tanıtmak için daha profesyonel yöntemler varken bu kadar ucuz bir pazarlama yöntemine başvuruyor olmak başlıbaşına eksi puan getirir.

Mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık, insanlara e.mail göndererek pazarlama yapmaya çalışan pazarlama müdürlerinin işine derhal son verilmesi gerekirdi.

Teklif 2: "Beni işe alır mısınız?"

Bazı insanlar sanıyor ki, adresini ele geçirdiğiniz her internet girişimcisine e.mail göndermek, iş bulmanın en iyi yoludur. Büyük yanılgı!

Tabii ki böyle bir teklife hemen "HAYIR!" demelisiniz. Çünkü sizden iş isteyen kişi gerçekten işinize yarayacak biri olsaydı, kendi yeteneklerini size tanıtmanın daha iyi yollarını bulmuş olması gerekirdi.

Teklif 3: "Websiteme ilan verir misiniz?"

Daha önce hiç temasta bulunmadığınız birisi size mesaj göndererek sizi büyük bir "tanıtım fırsatından" haberdar ediyor… Kulağa hiç de profesyonelce gelmiyor, değil mi?

Tabii ki daha önceden tanıştığınız veya beraber iş yaptığınız birisinin size bu tarz bir mesaj göndermesi farklı bir konudur. Ama tanımadığınız kişilerden gelecek bu tarz bir teklifi hemen reddetmeniz yerinde olur.

Teklif 4: "Projeme Yatırım Yapar mısınız?"

Hiç tanımadığınız birinden gelen böyle bir teklif daha ilk anda sizde şüphe duygusu uyandırmaz mı? Bir projeye yatırım yaparken ortağınıza güvenmeniz şarttır ve bu türden bir teklifte kesinlikle güven söz konusu değildir. O halde buna nasıl karşılık vereceğiniz bellidir.

Teklif 5: "Yarışmayı/Piyangoyu kazandınız!" veya "Sıfır riskle kazanç fırsatı"

Hiç tanımadığınız birisi size "Bir şeyler kazandığınızı" veya "sadece adınızı kullanarak büyük bir miktarda parayı risksiz kazanacağını ve bunun karşılığında size para ödeyeceğini" söylüyorsa, büyük bir dolandırıcılık teşebbüsüyle karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz!

Bu türden mesajlar, her insanın içinde varolan "hırs ve merak" duygularını yem olarak kullanmak suretiyle girişilen bir takım sahtekarlık ve dolandırıcılık numaralarıdır. Sakın kanmayın!

Burada sizin zamanınız ve paranız söz konusu! Kendi işinizi yaparken zaten bir sürü sorunla uğraşmaktasınız. Vaktinizi bir de böyle yararsız ve boş teklifler üzerinde düşünerek harcamayın.

Fırsatları değerlendirmek tabii ki önemlidir ama tanımadığınız insanların ucuz taktiklerinden sizin için yararlı herhangi bir şey çıkmayacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s