Balık bebek dünyaya geldi

İskenderun’da dünyaya gelen balık bebeğinin yaşama şansı çok düşük. (Fotoğraf: AA)
07-08-2008, Perşembe
Kaynak güncelnet
AA

300 bin doğumda bir görülen ”balık bebek” dünyaya geldi. Yaşama şansının çok düşük olduğu belirtildi.
Hatay’ın İskenderun ilçesinde dünyaya gelen ve 300 bin doğumda bir görülen ”balık bebek”in yaşama şansının çok düşük olduğu bildirildi.

İskenderun Doğum ve Çocuk Bakımevi Hastanesinde dünyaya gelen Hasan ve Bahar Kalkan çiftinin kız çocuklarının, hayati tehlike kaydıyla sevk edildiği Çukurova Ünversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde tedavisine başlandı. ÇÜ Tıp Fakültesi Neonatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Narlı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinde hastanelerine getirilen bebeğin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındığını söyledi.

"300 BİN ÇOCUKTA BİR GÖRÜLÜYOR"

Narlı, bebeğin, 1 ay erken ve annenin ilk gebeliğinden dünyaya geldiğini belirterek, ciltte ağır bir hastalık oluştuğu ve bu hastalığın kalıtsal bir özellik gösterdiğini ifade etti. Vakanın her 300 bin doğumda bir görüldüğünü vurgulayan Narlı, şunları söyledi:

”Ciltteki yağ içeriğinin değişmesine bağlı olarak cildin normal yapısı bozuluyor ve çocuk normal cilt fonksiyonlarına sahip olmadan dünyaya geliyor. Bu vakanın değişik tipleri var ancak en ağırına bu bebekte rastladık. Cilt çok hassas olduğu için en büyük tehlike enfeksiyon. Genellikle bu tip vakalarda çocukları enfeksiyondan kaybediyoruz.”

Narlı, cilt yapıları farklı olduğu için bu tip bebeklerin ‘balık bebek’ olarak adlandırıldığını vurgulayarak, ”Bu bebekler gözlerini balık gibi kapatamaz. Ayrıca bu bebeğin kulakları gelişmemiş, parmakları anormal bir şekilde küçük, ciltte yarıklar oluşmuş ve düz, parlak bir cilde sahip” dedi. Bebeğin yaşama şansının çok düşük olduğunu anlatan Narlı, şuanda bebeğin sıvı, tuz kaybını gidermeye ve enfeksiyondan korumaya yönelik tedbirler aldıklarını söyledi.

Narlı, ayrıca bu tür hastaların ailelerin genetik danışmadan geçirilmemesi gerektiğini belirterek, gelecekte sorun yaşanmaması için ailenin genetik özelliklerinin araştırılmasını istedi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s