Yoksulluğu gizlemeye duvarlar yeter mi?

Yoksulluğu gizlemeye duvarlar yeter mi?

30 Temmuz 2008

Önümüzdeki ay Pekin’de düzenlenecek olimpiyatları izlemek üzere şehre giden turistler, büyük ihtimalle Cennet Tapınağı’nın batı kapısından çıkarken, sokağın hemen karşı tarafında bulunan Song Wei’nin evini göremeyecekler. Sun Ruonan’ın sahibi olduğu, Olimpik maraton yolunun üzerindeki restorana da kimse uğramayacak. Sebebi de basit: Bay Song ve Bayan Sun, Pekin’in hemen merkezinde yer alan ve yerel yönetimce turistlerin gözünden saklanmaya çalışılan evlerde yaşıyorlar.

Gerçek şu ki, şu sıralar Pekin’deki pek çok evin ve işyerinin çevresi, 3 metre yüksekliğinde duvarlarla çevrelenmeye başlandı. Bu konu hakkında konuşan Song Wei, “Hepimiz Olimpiyatları destekliyoruz. Ancak etrafımızı çevirdikleri bu duvara ne gerek var ki?” diyor.

http://www.mimdap.org/images/Mimarlik_Gundem/pekinsakla/pekinolimpiyat1.jpg

Bundan 2 hafta kadar önce, beyaz kâğıt üzerine yazılmış ve imzalanmamış bir belgeyle karşılaşmışlar. Kâğıdın üzerinde “Olimpik çevrenin güzelleştirilmesi konusunda hükümetten gelen talep üzerine, Güney Tianqiao yolunun çevresine duvar örülecektir” yazıyormuş. Çevrede yaşayanların sonraki gün gördükleri ise, polis nezaretinde bölgeye gelen pek çok duvar ustası olmuş.

Şimdiye kadar göçmen ailelerin çalıştığı ve çorap, kitap çantası, pantolon, noodle, şiş kebap gibi envai çeşitte ürün sattığı bu yerlerde, bugün devasa bir duvar uzanıyor. Bölgede yaşayanlardan Zhao Fengxia, yerel yönetimin kendilerini tasfiye etmek için Olimpiyatları bahane olarak kullandığını düşünüyor.

http://www.mimdap.org/images/Mimarlik_Gundem/pekinsakla/pekinolimpiyat2.jpg

Projenin planlayıcılarından Zhi Wenguang ise, “Hal-i hazırda var olan bir duvarı genişleterek Olimpiyat alanı ve çevresini iyileştirmeyi amaçlıyoruz” diye konuşuyor.

Şimdiye kadar Olimpiyat düzenleyen pek çok şehir, imajını düzeltmek için çalışmalara gitmişti. Pekin’de ise Yongdingmen Köprüsü’nden başlayıp Drum Kulesi’ne uzanan aks üzerinde çalışmalar sürüyor. Şimdiye kadar bu aks üzerinde bulunan yapıların (özellikle de tapınakların) yenilenmesi için 130 milyon $ harcanmış.

http://www.mimdap.org/images/Mimarlik_Gundem/pekinsakla/pekinolimpiyat3.jpg

Aksın kuzey tarafına, Olimpiyat Stadyumu inşa edilmişti. Stadyuma uzanan bulvar üzerinde güzelleştirme çalışmaları yapılmış, çiçekler, çimler ve ağaçlar ekilmişti. Aksın güney kısmı ise daha fazla sorun çıkardı. Tiananmen Meydanı’nın güneyindeki bu alanda, şehrin göçmen ve yoksul nüfusu yaşıyor. Şimdiye kadar hükümetlerin görmezden geldiği bu kişileri misafirlerin de görmemesini sağlamak amacıyla, bugün etraflarına duvar örülüyor.

Duvarın arkasında kalanlardan biri de, eşi ve 8 yaşındaki çocuğuyla birlikte yaşayan Bay Song. 1994’ten beri burada yaşayan aile, geçimini sattıkları malzemelerden sağlıyor. Bay Song’un odasının camından baktığınızda, bir zamanlar Tianqiao bölgesi olan, bugünse alışveriş merkezleriyle donatılan alan görünüyor.

http://www.mimdap.org/images/Mimarlik_Gundem/pekinsakla/pekinolimpiyat4.jpg

Duvarın inşasına 17 Temmuz’da başlanmış, ancak her şey o kadar da kolay olmamış. Etraflarının sarıldığını gören semt sakinleri, eyleme başlamış. Bay Song, ağaç gövdelerine 3 Çin bayrağının yanı sıra üzerinde 2008 Olimpiyat oyunlarının logosunun bulunduğu 3 beyaz bayrak asarak duvarı protesto etmiş. Bir diğer göçmen işçi ise çıktığı bir duvarda, üzerinde “İnsan Hakları” yazan bir afiş tutuyormuş.

Görevlileri korkutmak isteyen Bay Song, Mao’nun hasır bir sandalye üzerinde oturduğu ünlü pozunun olduğu büyük bir posteri getirmiş. Arkadaşları, “Şu saatte Mao’nun bize yardımcı olabileceğini mi düşünüyorsun?” diyerek Song’la dalga geçmiş.

http://www.mimdap.org/images/Mimarlik_Gundem/pekinsakla/pekinolimpiyat5.jpg

Tüm karşı koyma çalışmalarına rağmen duvarın inşaatı tamamlanmış. Bayan Zhao, olanı biteni “Birisi çıkıp ‘İnsanların ekmek paralarını kazanmalarına müsaade etmeyeceksiniz, öyle mi?’ diye bağırdı. Burada yaşayan ailelerin tek geçim kaynağı bu küçük dükkânlardır” diye anlatıyor.

Bölgeye 3 yıl önce eşiyle gelen 47 yaşındaki Gu Dahua ise, geçimini sattığı tarak, ayna, çorap ve diğer ufak eşyalarla sağlandığını, ancak artık her şeyin çok daha zor olduğunu söylüyor.

Bayan Sun ise, “Hükümete karşı gelmeyi hiç istemem. Kültür Devrimi’ni yaşayan bizim gibileri için, bu yaşam cennet gibi kalıyor” diye konuşuyor.

http://www.mimdap.org/images/Mimarlik_Gundem/pekinsakla/pekinolimpiyat6.jpg

Daha önce de Bayan Sun’ı yaşadığı yerden atmak istemişler. Geçtiğimiz sene bir gece vakti gelen bir buldozer, Sun’ın evinin bir bölümünü yıkmış. Ancak şüphe yok ki, Olimpiyatlar için şehri ziyaret eden turistler, bugünlerde ancak komşularının yardımlarıyla yaşayabilen Sun’ı ve harap durumdaki evini göremeyecekler.

Kaynak: The New York Times
Çeviri: mimdap

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s