.Film çekiminde atı işkence çektirerek öldürdüler…

Vahşetin bu kadarı: Film çekiminde atı işkence çektirerek öldürdüler…

Malatya’da, ‘Saddam’ın Askerleri Kara Güneş’ filminin çekimleri sırasında “gerçekçi” olsun diye kamyonet arkasında 2 at süreklendi. Sürüklenen atlardan birinin acı içinde derileri ve etleri parçalanarak ölmesi hayvan korumacıların ve hak savunucularının tepkisini çekti. Gani Rüzgar Şavata’nın yönetmenliğini yaptığı ve birçok ünlü sinema sanatçısının yer aldığı geniş kadrolu ‘Saddam’ın Askerleri’ adlı filmin çekimleri sırasında Türkiye’de “gerçek sinema” böyle olur diyerek göz göre göre at’a kıydılar. HAYTAP soruşturma açılması yönünde girişimlerde bulunuyor. [Ayşe Tatlıcı’nın özel haberi…]

Saçma sapan bir senaryo gereği bir kamyonetin arkasına bağlanarak yerde sürüklenen ve çekimlerde oldukça zorlandığı gözlenen at filmin çekimlerinde ünlü sanatçıların gözleri önünde(!) vahşice öldürüldü. Filmin başrol kahramanı olan Tuğba Özay‘ı daha öncelerde görsel medyada hayvanları seven biri olarak sık sık izlemiştik. Gerçeklere dayanmayan verdiği demeçlerin yalan olduğu bu cinayetle ortaya çıktı. Bu sahneye hangi hayvansever “dur!” demezdi ki!

FİLM YAPIM ŞİRKETİ CİNAYETE ‘KAZA’ DEDİ

Film şirketinin açıklamasına göre “Setlerde zaman zaman ölümlere yol açan kazalar yaşanır. Bu olayın bir ihmal sonucu olmuş olabileceği” belirtildi.

Ayrıca, Bu filme Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da destek verdiği ortaya çıktı. Kültür bakanı geçtiğimiz günlerde Hayvan katliamları ile ilgili, Türkiye aleyhine bir İngiliz internet sitesinde başlatılan kampanya nedeniyle açıklama yaparak tepki göstermişti.
Hayvan hakları savunucuları ve hayvan korumacılar şimdi; “bir ‘hayvansever’ olduğunu idda eden bakan nasıl olur da destek verdiği filmde böyle bir eziyeti görmezden gelir?” diye tepkilerini dile getiriyorlar.

HAYTAP SORUŞTURMA BAŞVURUSU YAPTI

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Yönetim Kurulu üyesi ve Adana’da kurulu “Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO)” Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık ve beraberindeki Hayvan korumacılar atın ölümüyle ilgili soruşturma başlatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na yazılı talepte bulundu. HAYTAP’ın konu ile ilgili başvurusu şöyle:

“Türkiye için uygar bir imaj konusunda ciddi calışmaları bulunan bakanlığınızın, VAHŞILER tarafından yapılan bu insan olmaya ve uygar olmaya tamamen aykırı, çirkin ve utanç verici vahşet için; bakanlık teftiş kurulunuzca ciddi boyutlu soruşturma açılmasını talep ediyoruz. Bu yapılmadığı takdirde, bu vahşete resmi kurumların da suskun kalması hususu, federasyonumuzca başta tüm AB ülkeleri olmak üzere tüm ülkelerle paylaşılacaktır. Resmi görevinizin ötesinde, insan olarak siz değerli bakanımızın da bu konunun kişisel takipçisi olmasını, savcılığa suç duyurusunda bulunmanızı bekliyor ve bunu talep ediyoruz. Bu sizin topluma karşı olan görevlerinizin başında gelen bir zorunluktur diye düşünüyoruz…”

REFİK SAYDAM HIFZISSIHA ENSTİTÜSÜ’NDE DE ATLARA İŞKENCE YAPILMIŞTI

Anımsanacağı üzere, 2006 yılının Mart ayında “Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü”nde serum yapmak için kanları alınan atlar, tam bir vahşet uygulaması ile acı içinde ölüme terkedildiği belgelenmişti. Türkiye’nin tek serum üretim merkezinde, gözler önüne serilen manzara tüm yurtta derin bir tiksinti ve infial yaratmıştı.

HABER: Ayşe Tatlıcı
.hmmessage P { margin:0px; padding:0px } body.hmmessage { FONT-SIZE: 10pt; FONT-FAMILY:Tahoma } 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s