Kriz vurdu New York köprü ve otoyol satıyor


Kriz vurdu New York köprü ve otoyol satıyor

Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet

ABD’de yaşanan ekonomik kriz New York’u vurdu. 1970’li yıllarda yaşanan ekonomik krizden bu yana tarihindeki en ciddi ekonomik krizlerden birini yaşayan New York’ta bütçe açığını kapatmak için otoyol, köprü ve tüneller satışa çıkarılıyor.

New York Valisi David Paterson, ekonomik krizden kurtulmak için eyaletin sahip olduğu bazı mülkleri satışa çıkarıp, bazılarını da kiraya vereceklerini açıkladı. New York Valisi Paterson’ın açıklamaları yerel basında da geniş yankı uyandırdı. New York Post gazetesi, Vali Paterson’ın ekonomik krizi önleme planlarını “Satılık New York” başlığı ile okuyucularına duyurdu.

26 milyar dolar açık
Vali Paterson, önümüzdeki üç yıl içerisinde New York eyaletinin bütçe açığının 26.2 milyar doları bulacağını tahmin ettiklerini belirterek, krizden kurtulmak için itibaren radikal önlemler almak zorunda olduklarını söyledi. Paterson, bütçede birçok kısıtlamalara gideceklerini, eyalet çalışanlarının sayısı azaltacaklarını ve eyaletin sahip olduğu bazı mülkleri satışa çıkarıp bazılarını da kiraya vereceklerini açıkladı. Paterson, “Sorunun kendi kendine çözümlenmesini bekleyemeyiz, acil çözüm bulmak zorundayız” dedi.

Satılık New York
New York Post gazetesi Vali Paterson’ın ekonomik krizi önleme planlarını “Satılık New York” başlığı ile duyurdu. Gazete Vali Paterson’ın köprü, otoyol ve tünelleri özel sektöre satmayı planlayarak ekonomik krizden kurtulmayı düşündüğünü iddia etti. New York eyalet gelirlerindeki en büyük düşüş Wall Street’den alınan vergi gelirlerindeki azalma nedeniyle meydana geldi. Wall Street ikramiyelerinde bu yıl yüzde 20’ye kadar varan düşüş olabileceği beklentisi ve büyük bankalardan alınan vergi gelirlerindeki azalma eyalet bütçesini zora soktu. Vali Peterson ekonomik krize karşı alınacak önlemleri belirlemek amacıyla eyalet kongresini de 19 Ağustos’ta olağanüstü toplantıya çağırdı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s