İstanbul için Melen Suyu Çözüm mü?

İstanbul için Melen Suyu Çözüm mü?

Aydın AYAYDIN 31 Temmuz 2008 Vatan

Küresel ısınma ile su, petrolden daha önemli bir duruma geldi. Özellikle İstanbul ve Ankara gibi mega kentlerin yerel yöneticilerinin kâbusu haline geldi. Bir taraftan DSİ, diğer taraftan belediyeler, şehirlerine içme suyu getirmek için proje üstüne proje üretmeye başladı.

İçme suyu bakımından en çok gündemde olanlar İstanbul ve Ankara belediyeleridir. Basında konu ile ilgili sık sık haberlere rastlıyoruz. İstanbul Belediyesi’nin gündeminde Melen nehrinden su getirmek var. Yanlış hatırlamıyorsam İstanbul Belediyesi Melen suyunu İstanbul’a getirmek için milyar YTL’ye varacak çok önemli bir parayı gözden çıkarmış gözüküyor. Buna rağmen başarılı olunur mu olunmaz mı, sesleri de çıkmıyor değil.

Gelişmiş ülkeler ve özellikle parası bol çöl ülkeleri bu işi nasıl çözüyor? Sürekli merak ediyorum. Bu konuda ciddi araştırmalar yaptım ve bazı çözüm yolları olduğunu gördüm. Tuzlu olduğunu bildiğimiz gerek okyanuslar da ve gerekse Akdeniz’den içme suyu elde edildiğini, üstelik Melen projesinden bile daha ucuz maliyetli projeler olduğunu öğrendim. Üç tarafı deniz olan ülkemizde neden su sıkıntısı çekiliyor, anlamak mümkün değil.

Karadeniz, gerek Akdeniz’den ve gerekse okyanuslardan daha az tuzlu ve içme suyu üretilmesinin maddi açıdan daha az maliyetli olduğu söyleniyor. Bu konuda uzman olan Amerikan Aerex’in Karadeniz’den İstanbul’a su getirmek için bir çalışması olduğunu da öğrendim. İleri teknolojiye sahip yüksek kapasiteli membran ayrıştırıcıların üretimi konusunda deneyimli sanayi kuruluşu olan Amerikan Aerex şirketi de Türkiye menşeli bir şirketle birlikte böyle bir proje üzerinde çalışma yapıyor. İstanbul’a 350 bin m3/gün kapasiteli bir projeyle YİD modeline uygun maliyet ve işletme giderleri ile Karadeniz’den İstanbul’a içme suyu getirilmesi hedefleniyor.

Anlamakta güçlük çektiğim konu şu. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ilerde susuz kalınacağı söyleniyor. Peki çare neden susuz kalmadan aranmıyor? Alternatifler bir bir masaya yatırılıp, en uygun maliyetli ve en iyi su hangi proje ile getirilebilir, neden araştırılmıyor. Bunu yapmak çok mu zor?

Dünyadaki deneyimli bir şirket bunu gelişmiş ülkeler için yapabiliyorsa, neden biz de bu yolu değerlendiremiyoruz. İlla susuz kalınca mı aklımıza çare aramak gelecek. Karadeniz burnumuzun dibinde. Millet tuzlu denizlerden mükemmel içme suyu çıkarabiliyor. Biz burnumuzun dibindeki daha az tuzlu Karadeniz’den neden su üretemiyoruz.

Belki yetkililerin bu konuda söyleyecekleri vardır

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s