İstanbul’u finans merkezi yapma projesi masada

istanbul

Tarih: 1 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal

Ekonomi dünyası İstanbul’u finans merkezi yapma projesini ilk kez geniş katılımlı toplantıyla ele aldı. Nazım Ekren, ‘ABD’deki mortgage krizinden sonra bu proje son derece doğru’ dedi.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, İstanbul’un finans merkezi olma projesine ilişkin, “ABD’deki mortgage krizinden sonra böyle bir proje ile Türk toplumunun önüne çıkmak, zamanlama açısından son derece doğru” dedi.
Ekren, İstanbul İli Ekonomi ve Sosyal Konsey toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, toplantıyı gerçekleştirmelerinin en önemli nedenlerinden birinin mega kent niteliğindeki İstanbul’un sahip olduğu rol ve fonksiyon kadar, kentin önce bölgesel, sonra küresel finans merkezi haline gelme potansiyeli olduğunu kaydeden Ekren, bu konuların toplantıda tartışılacağını ve değerlendirileceğini söyledi.
‘İlgi odağı haline geldi’
Ekren, “Avrupa Birliği (AB) üyeliği sürecinde İstanbul yabancı sermayenin ilgi odağı haline geldi bu da stratejik önemini artırdı” dedi. Reuters’ın Devlet Bakanlığı’ndan aldığı bilgiye göre, toplantıda İstanbul’un finans merkezine dönüştürülmesinin yanı sıra bu kentte ‘Kalkınma Ajansı’ kurulması konusu görüşülecek. Bu kapsamda, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ‘İstanbul Finans Merkezi’, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) ‘İstanbul Kalkınma Ajansı’ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘Megakent Olarak İstanbul’un Rolü ve Fonksiyonu’ konusunda sunum yapacaklar. Merkez Bankası’nın, Vakıfbank’ın, SPK’nın ve BDDK’nın İstanbul’a taşınmasını öngören yasa tasarısı bu yıl haziran ayında TBMM Başkanlığı’na sunulmuştu.
Tasarının Meclis’e sunulmasıyla taşınmanın gerçekleşmesi için önemli bir adım atılmış oldu. Ekonomik ve sosyal politikaların oluşturulmasında toplumsal uzlaşma ve işbirliği sağlamak, sürekli ve kalıcı bir ortam yaratarak istişare nitelikte ortak görüş belirlemek amacıyla kurulan ESK üyeleri kamu, özel sektör ve işçi-işveren temsilcilerinden oluşuyor.
Nüfusun yüzde 20’si
Yeni küresel coğrafyada önemli bir merkez olan İstanbul’un yabancı sermayede ilgi odağı haline gelmesinin stratejik önemini artırdığını dile getiren Ekren, sosyo ekonomik ve gelişmişlik sıralamasında 81 il arasında ilk sırada yer alan İstanbul’un, Türkiye’nin toplam nüfusunun ortalama yüzde 20’sini barındırdığını, kentin nüfusunun 1950’den bu yana yaklaşık 10 kat arttığını ve yaklaşık 15 milyon kişinin ikamet ettiğini hatırlattı. Türkiye’nin en gelişmiş ekonomisi ve ülkenin yüksek katma değerli üretim faaliyetlerinin yoğunlaştığı bir kent olan İstanbul’un gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık dörtte birini, toplam sanayi hasılasının yüzde 38’ini, hizmetlerin yüzde 50’den fazlasını, vergi gelirlerinin de yüzde 40’ını sağladığını anlatan Ekren, kentte kişi başına düşen gayri safi yurtiçi hasıla oranının ulusal ortalamayı yüzde 70, verimlilik oranında ise yüzde 50 geçtiğini söyledi.
Toplantıya kimler katıldı?
Nazım Ekren, “İstanbul uluslararası bir mega kent. Bu kentin bize sağladığı avantajları hep birlikte çok iyi değerlendirmeli ve bundan da ülkemiz açısından yarar sağlayacak sonuçları birlikte üretmeliyiz” dedi. Toplantıya, İstanbul Valisi Muammer Güler, Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, DPT Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürü Ahmet Yaman, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Turan Erol, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Ersin Özince, İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Vakıflar Bankası Genel Müdürü Bilal Karaman’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda ayrıca, birçok sivil toplum kuruluşunun yöneticisi de yer aldı.
‘Merkez’i taşımak alakalı değil’
Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, İstanbul’un finans merkezi olması konusunda, bunun çok önemli bir proje olduğunu urgulayarak, şöyle konuştu: “Ben bunun olabileceğine şiddetle inanıyorum. Türkiye’nin ve İstanbul’un potansiyelini düşündüğümüzde böyle bir imkân var. Ama önce inanmak, sonra siyasi iradeyi arkasına koymak lazım. Bugün, siyasi iradenin bu işin arkasına konması açısından önemli bir toplantıydı diye düşünüyorum. Nazım Bey, bu işi ele aldı. Sanırım bırakmayacak. Ancak İstanbul’un finans merkezi olma projesinin Merkez Bankası’nın ve kamu bankalarının İstanbul’a taşınmasıyla hiçbir alakası yoktur. Bankalar Birliği olarak yaptığımız çalışmada da ’bu işin olması için Merkez Bankası’nın İstanbul’a taşınması gerekir’ diye bir şey söylemiyoruz.”
İstanbul’a ‘Kalkınma Ajansı’ kurulacak
Nazım Ekren, bu yıl içinde İstanbul’da bir kalkınma ajansı kurmayı planladıklarını söyledi. Kurmayı planladıkları kalkınma ajansının en önemli avantajının yerelde etkili bütün aktörlerin katılımını sağlayan kurumsallaşmanın yanı sıra uygun projeler üretildiğinde bu projeleri hibe şeklinde finansman sağlayacak bir mekanizmayı da içinde barındırması olduğunu kaydeden Devlet? Bakanı Ekren, kalkınma ajansları yoluyla devlet, kamu ve özel sektör ile sevil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle çok daha yüksek katma değer yaratılacağını söyledi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s