Evde tasarruf paketi büyüyor!

Evde tasarruf paketi büyüyor!

Tarih: 31 Temmuz 2008 Kaynak: Sabah

Küresel ısınmanın etkisiyle dünyanın giderek fakirleştiği enerji konusunda devletlerin ve şirketlerin çalışmaları devam ederken, gelinen noktada kişisel olarak alınması muhtemel önlemler de dile getirilmeye başlandı. Özellikle konutlardaki tüketimin toplamda büyük rakamlara ulaştığını gören uzmanlar, tasarrufa yönelik bilgilendirme çalışmalarını arttırırken bugün herkesin bildiği yalıtım ya da çamaşır ve bulaşık makinelerinin kullanımından da öte, kış bahçelerine, şöminelere ve yağmur suyu kullanımıyla enerji tasarrufunda yeni bir dönem başladı. Geçtiğimiz yıllarda özellikle konutlarda, enerji tasarrufu için ilk sıraya yerleşen ısı yalıtımı artık herkes tarafından bilinen bir uygulama. Yalıtımla enerjide yüzde 50 enerji tasarruf sağlanabileceğini dile getiren uzmanlar, uygulamayla sadece Türkiye’de yılda 3 milyar Euro’luk bir tasarrufun mümkün olabileceğini ifade ediyor. Özellikle Türkiye gibi dört mevsim güneşi olan ülkelerde güneş ışığı kollektörleri, enerji tasarrufu için öneriler arasında yer alırken, buradan elde edilecek yıllık tasarrufun, konut başına 290 Euro civarında olacağı belirtiliyor. Güneş pilleri ve camlara takılan sensörler de göz önüne alındığında, bu tasarrufun büyüklüğü de artıyor.

Peki konutlarda enerji tasarrufuyla ilgili alabileceğimiz başka önlemler neler? Enerji tasarrufunda yeni bir döneme girdiğimizi daha önce de belirtmiştik. Burada, özellikle şehir dışındaki yeni projelerde bahçe içinde yer alan konutların sahipleri için farklı tasarruf kalemleri bulunuyor. Bunlardan birisi de kış bahçeleri Soğuk dış ortam ile sıcak iç ortam arasında tampon görevi gören bu bahçeler, güneşli kış günlerinde ısı ihtiyacını hissedilir derecede azaltıyor. Bu nedenle uzmanlar, kış bahçelerinin ısıtılmamasını tavsiye ediyor. Aksi takdirde cam yüzeylerde yüksek miktarda ısı kaybı oluyor. Evlerdeki şömine kullanımını ise destekleyen uzmanlar, özellikle merkezi ısıtma sistemine bağlanan şöminelerin, kaloriferin yükünü ciddi şekilde azaltacağı konusunda birleşiyor.

Ampulleri değiştirin!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler’in her konuşmasında dile getirdiği, ampullerin değişmesi durumunda iki Keban Barajı kadar tasarruf edileceği konusu, uzmanların da desteklediği bir uygulama. Zira sıcak su ve ısınma için elektrik kullanılmayan bir ev ortamında elektriğin yüzde 19’u aydınlatma için tüketiliyor. Enerji verimli ampuller ise normal ampullere göre yüzde 80 daha az elektrik tüketiyor ve beş kat daha uzun süre dayanıyor. Öte yandan bu ampullerin her lambaya uygun çok farklı tasarımları bulunabiliyor.

Yenilenebilir enerjinin önemi
Yakın gelecekte, daha da az enerji tüketen ve 100 bin saat ışık yayabilen diyotların da bu ampullerin yerini alacağı düşünülüyor. Konutlarda yapılabilecek tasarruflardan bir tanesi de yağmur suyu kullanımı. Tuvaletlere ve çamaşır makinesine bağlantılı ve bahçenin sulanması için kullanılan yağmur suyu depoları, su tüketimini en az yüzde 40 azaltıyor. Hali hazırda modern konvansiyonel ısıtma sistemleri, en ekonomik alternatifi oluşturuyor. Ancak bu durumun önümüzdeki yıllarda değişebileceği belirtiliyor.

Ev aletlerine ek sıcak su bağlantısı
Enerji tasarruflarında tüm yenilik arayışlarına karşın ev aletleriyle ilgili bilinen tedbirler de sürüyor. Uzmanlar, ilave sıcak su bağlantısı olan çamaşır ve bulaşık makinelerinin sıcak suyu merkezi sistemden almaları durumunda yüzde 50 daha az enerji harcadığını ifade ediyor. Yaz aylarında ev aletlerinin sıcak suyu güneş ışığı kollektörlerinden alınması durumunda ise bu tasarruf oranı yüzde 90’a kadar çıkıyor. Yine güneş ışığı kollektörlerinin yılda 290 Euro civarında tasarruf sağladığı belirtiliyor. 4-6 metrekare arasındaki kollektörlerin 4 bin Euro’ya mal olduğu ifade edilirken bu maliyetinin geri dönüş süresinin 10 yıl civarında olduğu dile getiriliyor.

Her kilovat saat başına 50 sent gelir
Hem kış hem de yaz aylarında enerji kaybının yaşandığı en önemli alanlardan birisi de pencereler. Camlara takılacak sensörlerle evin ısıtma sisteminin vanaları kontrol etmesi mümkün kılınıyor. Havalandırma amacıyla pencerelerin açılması durumunda vanalar otomatik olarak kapanıyor ve böylelikle ısı kaybı engelleniyor. Pencereler kapandıktan sonra ısıtıcılar tekrar devreye giriyor ve öngörülen oda ısısına ulaşılana kadar çalışıyor. Pencerelerin değiştirilmesi de yine yüzde 11’lik bir enerji tasarrufu sağlıyor. Bu rakamın yılda, konut başına 460 Euro olduğu kabul ediliyor. Güneş pillerinin ürettiği elektriğin şebekeye aktarılmasıyla her kilovat saat başına 50 sent gelir elde etmek mümkün. İlk maliyeti 12 bin Euro seviyelerinde olan 3 kilovatlık bir güneş pili yılda bin 200 Euro tasarruf sağlıyor. Güneş pilinin sahibi de şebeke elektriğinin kilovat saati için yaklaşık 20 sent ödüyor. Kontrollü havalandırma sistemleri, özellikle üç camlı pencerelerin bulunduğu iyi ısı yalıtımlı evlerde önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlıyor. Devirdaim esnasında dışarı çıkan sıcak havanın ısısı, içeri giren soğuk havaya aktarılıyor.

Şömineler kaloriferin yükünü azaltıyor
1- Güneş ışığı kollektörleri yılda 290 Euro tasarruf sağlıyor.
2- Camlara takılan sensörlerle evin ısıtma sisteminin vanaları kontrol ediliyor.
3-Güneş pillerinin ürettiği elektrik şebekeye aktarılıyor ve her kilovat saat için 50 sent gelir sağlıyor.
4- İlave sıcak su bağlantısı olan ev aletleri, sıcak suyu merkezi sistemden alırsa yüzde 50 daha az enerji harcıyor.
5- Pencerelerin değiştirilmesi, yılda 460 Euro’luk tasarruf sağlıyor.
6- Kontrollü havalandırma sistemleri, özellikle üç camlı pencerelerin bulunduğu iyi ısı yalıtımlı evlerde tasarrufu getiriyor
7- Enerji verimli ampuller, normal ampullere göre yüzde 80 daha az elektrik
8- Şömine merkezi ısıtma sistemine bağlandığı zaman kaloriferlerin yükünü ciddi ölçüde azaltıyor.
9- Cam yüzeylerde yüksek miktarda ısı kaybını önlemek için kış bahçesinin ısıtılmaması gerekiyor.
10- Modern konvansiyonel ısıtma sistemleri en ekonomik alternatifi oluşturuyor.
11 -Doğalgazlı yeni ısıtma sisteminin yıllık tasarrufu 830 Euro.
12 Tuvaletler ile çamaşır makinesine bağlantılı ve bahçenin sulanması için kullanılan yağmur suyu deposu su tüketimini en az yüzde 40 azaltıyor.
13 Bodrum kat tavanı, bina cephesi ve çatı yalıtımı, yılda bin 955 Euro tasarruf sağlıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s