Miraç Kandili Özel

29/30 Temmuz Salı / Çarşamba MİRAÇ KANDİLİ

 

Miraç; alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimize, Mekke döneminde bir gece, Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa etmesi için önce Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptırılan hikmet yüklü yolculuktur.

 

Miraç, mü’minlerin ALLAH’a imanlarını ve Hz. Peygambere olan bağlılıklarını pekiştiren bir sınav, Peygamber Efendimiz içinde Yüce Mevla’nın yardım ve desteğine mazhar olarak risalet görevinde moral kazanma vesilesi olmuştur.

 

Miraç gecesi farz kılınan ve bizzat Peygamberimiz tarafından mü’minlerin miracı olarak nitelenen namaz da, iç dünyamızdaki yükselişi ve arınmayı ifade eder. Çünkü mü’min, namazda sadece bedeni ile değil özüyle ve gönlüyle ALLAH’a yönelir ve Rabbinin huzurunda O’na kulluk etme ve sadece O’ndan zardım isteme fırsatı bulur.

 

Miraç Kandili, ilahi rızayı kazanacak işler yapmamız, iç dünyamıza dönüp kendimizi sorgulamamız için güzel bir fırsattır.

 

O halde bu kandil vesilesiyle geçmişimizin muhasebesini yaparak geleceğimizi daha aydınlık kılabilirsek, sadece çevremizdeki insanlara değil bütün kainata sevgi, dostluk, hikmet ve rahmet penceresinden bakmaya başlayabilirsek, birey ve toplum olarak Miracı gerçekten idrak etmiş oluruz.

 

Manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bunalan ruhlara bu gecenin huzur getirmesi dileği ile, Miraç kandilinizi tebrik ediyoruz.

 

 

Miraç Gecesi Namazı


Miraç gecesi kılınacak namaz on iki rekattır. İki rekatte bir selam verilerek kılınacak olan namaz on iki rekat ile bitirilir. Her rekatte Fatihadan sonra on kere ihlas okunur. Kılınma zamanı yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak vaktine kadar ki herhangi bir vakit olabilir. Bu oniki rekat namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa :

“Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur.

Ardından da yüz kere istiğfar yapılır.

 

Miraç Gecesinin Gündüzünde Kılınacak Namaz


Miraç gecesinin gündüzünde öğlen namazını kıldıktan sonra sonra dört rekat namaz kılınır.
Bu namazın;birinci rekatında Fatiha’ dan sonra bir kere Felak suresi, ikinci rekattan sonra bir kere Nas suresi, üçüncü rekatta üç kere Kadr suresi, dördüncü rekatta elli kere İhlas suresi okunur.

 

                                                         Bugünün Feyzi üzerinize,

Rahmeti geçmişinize,

Bereketi Evinize,

Nuru Ahiretinize,

Sıcaklığı yuvanıza dolsun.

 

www.1hafta1ayet.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s