Hisarcıklıoğlu: Küresel güç olmak zorundayız

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, önüne dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini koyarak, bölgesel bir aktör olmaktan sıyrılıp küresel bir güç olmak zorunda olduğunu söyledi.

 

ANKARA – Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Ankara Sheraton Oteli’nde Türk iş adamları ile Dışişleri Bakanlığının yurt dışı temsilciliklerinde görev yapan Türk büyükelçilerinin katılımıyla bir çalışma yemeği düzenledi. Yemeğe, TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcılıkoğlu, DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Eren, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile çok sayıda büyükelçi ve iş adamı katıldı.

Rifat Hisarcıklıoğlu, yemeğin açılışında yaptığı konuşmada, yurt dışında Türkiye’yi temsil eden büyükelçiler ile özel sektör temsilcilerinin bir araya gelmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederken, dünyanın farklı coğrafyalarında Türk büyükelçilerinin özel sektöre desteklerini esirgemediklerini söyledi.

Türkiye’yi ihracatıyla, yatırımıyla küresel ekonomiye entegre eden, küresel rekabette başarı sağlayan, ülkeyi dünyanın en büyük 17. ekonomisi, Avrupa’nın ise 7. büyük ekonomisi haline getiren dinamik gücün Türk özel sektörü olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı, “Türk özel sektörü ve Türk sanayicisi bu coğrafyadaki en güçlü, dünyaya en fazla entegre olmuş yapıya sahiptir” dedi.

Ortadoğu, Kuzey Afrika, Balkanlar ve Avrasya ülkelerinin toplam sanayi ihracatının yüzde 65’inin tek başına Türkiye’den gerçekleştirildiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, 200’den fazla ülkeye ihracat yapabilen ve ihracatının yüzde 90’ından fazlası sanayi ürünü olan bir özel sektöre sahip olduklarını belirtti.

Müteahhitlerin Kuzey Afrika, Ortadoğu, Körfez, Orta Asya ve Doğu Avrupa’da 110 milyar dolarlık proje tamamladığını ve 22 Türk müteahhitlik firmasının dünyanın en büyük 225 firması arasına girmeyi başardığını anlatan Hisarcıklıoğlu, 20 milyar doları geçen turizm geliriyle de ülkenin dünyanın en çok tercih edilen ilk 10 turizm destinasyonundan biri haline geldiğini kaydetti.

“KÜRESEL BİR GÜÇ OLMALIYIZ”
Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün yurt dışında yatırım yaparak da bu coğrafyadaki en önemli doğrudan yatırımcı ülke olduğuna dikkat çekerek, Türk iş adamının Doğu Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere toplamda 22 milyar doları bulan dış yatırımının mevcut olduğunu söyledi.

Türkiye’nin ekonomik performansı özellikle son dönemde büyük gelişme gösterirken, rakip olan yükselen piyasa ekonomilerinin de hızla ilerleme kaydettiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla önümüzde küresel güç dengelerinin yeniden kurulduğu bir dönem var. Bu küresel değişimi iyi okumak, fırsatları zamanında değerlendirmek, risklere karşı hazırlıklı ve korunaklı olmak zorundayız. Dünyadaki güç dengeleri yeniden kurulurken ortak bir Türkiye vizyonu ile geleceğe emin adımlarla yürümeliyiz. Bunun için önümüze dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme hedefini koyarak bölgesel bir aktör olmaktan sıyrılıp küresel bir güç olmak zorundayız. Bu hedefe ulaşmak üzere 500 milyar dolar ihracat yapan dünya pazarlarında tanınan markalarla yer alan küresel Türk şirketleri çıkaran rekabetçi bir ekonomik model kurmamız gerekmektedir.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s