Greenpeace’den Korkutucu Uyarı

Haber: CNN Türk

18.07.2008

Greenpecae Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, ”Büyük felaketler bizi bekliyor. Türkiye’nin bir sahra iklimine doğru gitmesi söz konusu” dedi. Çevre Sorunlarının Araştırılarak Sürdürülebilir Çevre Politikası İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, AK Parti Uşak Milletvekili Nuri Uslu başkanlığında toplandı.

İklim değişikliğinin önlenmesi, nükleere hayır, silahsızlanma ve barış, denizler, yaşlı ormanların korunması, toksik atıklar, sürdürülebilir tarım ile genetiği değiştirilmiş organizmalar konularında kampanyalar yürüten Greenpeace‘in Akdeniz Genel Direktörü Özesmi, komisyona çevre sorunları hakkında bilgi verdi.

"Küresel ortalama sıcaklık artışı 1.5-2.5 dereceyi geçerse, bitki ve hayvan türlerinin yüzde 30’unun nesli tükenecek" diyen Özesmi, Türkiye’de iklim değişikliği nedeniyle 98 ay sonra sıcaklık artışının 2 dereceye ulaşabileceğini belirtti.
 
"Önümüzde altın değerinde 98 ay var"

Özesmi, küresel ısınmanın etkilerinin "kitle imha silahı" olarak nitelenebileceğini söyledi.
 
Özesmi, "Büyük felaketler bizi bekliyor. Türkiye’nin bir sahra iklimine doğru gitmesi söz konusu. Bu gidişi tersine çevirebiliriz. Henüz geç kalınmış değil, önümüzde altın değerinde 98 ay var. Bu süre içerisinde yenilenebilir ve temiz enerjiye dönülmelidir. Büyük termik santrallar yerine mahallinde elektrik üretilip tüketilmelidir. Güneş, rüzgar ve akarsulardan elektrik elde etmenin maliyeti daha düşük. Enerji bağımsızlığı, maliyet ve iklim değişikliği açısından termik santral yerine Konsantre Güneş Santralı kurulmalıdır" dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s