Kuraklığa Karşı "Kontrollü Yağış" Önerisi

Haber:

CNN Türk

 

Orta Asya ülkelerinde de beş yıl içinde ciddi bir su problemi bekleniyor. Bölgede buzullar hızla eriyor. Özbekistan Milli UNESCO Komitesi‘nde yer alan Özbek bilimadamı Prof. Bekcan Taşmuhammedov, Aral gölü havzasını sulayan Ceyhun ve Seyhun ırmaklarını besleyen Tanrıdağı ve Pamir buzullarının hızla eridiğini, son 50 yılda bu buzulların yüzde 20 ile 40 azaldığını söyledi.
Taşmuhammedov, son dönemde ise bu buzulların yılda yüzde 1 oranında küçüldüğünü kaydetti. Orta Asya ülkelerinin önemli su kaynağı Ceyhun ve Seyhun ırmaklarının suyunun azalacağını ifade eden Taşmuhammedov, bunun da su krizine ve kuraklığa yol açacağını belirtti.
"Kontrollü yağış uygulamasına geçilmeli"
Günümüzde zaten bölge ülkelerinde su sorunu bulunduğunu anlatan Taşmuhammedov, yakın gelecekte kuraklığın baş göstereceğini, tarım alanlarının tuzluluk oranının artacağını ifade etti. Taşmuhammedov, yaklaşan bu ciddi problemi çözebilmek için kontrollü yağış uygulamasına geçilmesi gerektiğini belirterek, bölge ülkelerinde Yağış Yönetme Kurumu kurulmasını istedi.

Ceyhun ve Seyhun ırmaklarının suyunun azalmasıyla bunların beslediği Aral gölünün su miktarı son 50 yılda 1183 kilometreküpten 115 kilometre küpe düştü, gölün suları 100-150 kilometre çekildi, su seviyesi ise 53.4 metreden 30.72 metreye indi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s