Suriyede Türk Bayragı Dalgalanıyor

Suriyede Türk Bayrağı dalgalanıyor

 

Suriye’de Lozan Antlaşması uyarınca Türk toprağı sayılan, üzerinde Türk bayrağı dalgalanan, 9 dönümlük arazi ve arazideki 916 yıllık türbe, bir manga Türk askeri tarafından önünde nöbet tutularak korunuyor. Süleyman Şah’ın mezarı daha önce Caber Kalesi’nin içinde yer alırken, 35 yıl önce Tabka Barajı’nın suları Caber Kalesi’nin eteklerine kadar gelince Türkiye ile Suriye arasında bir anlaşma yapıldı ve Süleyman Şah’ın kabri Caber Kalesi’nin yakınlarındaki Karakozak mevkiine taşındı. Burada yeni bir türbe ile bir de karakol binası inşa edildi. Dokuz dönümlük arazinin girişinde Suriye askeri de nöbet tutuyor.

Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin dedesi Süleyman Şah, Malazgirt Zaferi’nden sonra 1071’de Ahlat, Erzurum ve Erzincan bölgesinde 7 sene kalıp bu bölgeden güneye inmeye karar verdi. Fırat kıyılarını takiben ilerleyip Elbistan ve Halep üzerinden Caber Kalesi önlerine geldiklerinde, yollarına devam etmek için Fırat Nehri’nin karşı sahillerine geçiş esnasında büyük Türk Beyi Süleyman Şah ve 2 askeriyle beraber kötü bir kaza sonucu 5 Haziran 1078 tarihinde nehirde boğularak vefat etti. Süleyman Şah’ın ve 2 askerinin naaşı, sudan çıkarılarak Caber Kalesi’nin eteklerine defnedildi.

Şehirden 1.5 saat uzaklıkta Fırat Nehri’nin kenarında Teşrin Barajı’nın yakınında bulunan Süleyman Şah türbesini günün her saatinde ziyaret etmek mümkün.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s