Asma Yaprağı Mucizesi

 

Mevsim olarak üzüm ve asmaların bol bol yapraklandığı günlerdeyiz.Asma yaprağı, içerdiği kalsiyum miktarı bakımından oldukça değerli bir bitki.Özellikle yaşı 45’ i gecenler için kemik erimesine ve kemiklerin zayıflamasına karşı bulunmaz bir nimet.

Her hanımın severek ve ailecek zevkle yediğimiz asma yaprak dolması yanında, asma yaprağından asma yaprağı çorbası, kurutulmuşunun pilav içersine katımı ve asma çayı olarak tüketimi vardır

Bu gün sizlere asma yaprağının muhafaza edilmesi ve Çay olarak nasıl kullanabiliriz ondan bahsedeceğiz.

Asma yaprağını kendiniz toplayacaksanız, üst yapraklardan körpe yaprakların toplanmasına dikkat ediniz.Dolmasını yapmayı düşünüyorsanız iri yapraklısını seçerek salamura olarak saklamayı secin. Eğer asma yapraklarını çay olarak veya pilav içersine katmayı düşünüyorsanız, asma yapraklarının körpe olanlarından tepeye yakın yerlerden toplayınız. Toplanan yaprakları güneş almayan yerde kurutunuz. Kuruyan yaprakları içimlik çay büyüklüğünde parçalanmasını sağlayınız. Nemsiz kavanozlara koyup yıl boyunca kullanabilirsiniz.

    Pişireceğiniz pirinç veya bulgur pilavının içersine pişim esnasında nane katar gibi katabilirsiniz. Veya pilavların servis tabaklarına konulması ile pilav üzerine serpiştirebilirsiniz.

Yaşları 45’ i geçenlerin özellikle kalsiyum mineraline fazla ihtiyaç duyanlar asma yaprağı çayından bol bol içmeleri onların bu mineralden yeterince faydalanmasını sağlayacaktır. Ayrıca yaş ilerlemesi ile başlayacak unutkanlık ve hafıza kaybına karşı da asma yaprağı beynin talamus bölgesindeki hafıza merkezini güçlendirdiğinden  çok faydalı.  Kaynar suda 5-10 dakika kaynatarak bir sure sonra çay olarak yıl boyu tüketebilirsiniz. Tat olarak sizleri rahatsız etmeyecek ve hiçbir acılık vermeyecek niteliktedir.Eğer taze yaprakları kaynatıp çay olarak içmeyi denerseniz, hazırladığınız çayı bir oturmada bitecek kadar demleyiniz,artanını sonra içerim düşüncesinde olmayınız

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s