Sahra, yavaş yavaş çölleşmiş

çolleşme 

Bir zamanlar yeşillik bir bölge olduğu bilinen Sahra Çölü’nün, sanılanın aksine birdenbire değil, yavaş yavaş bir çöle dönüştüğü ortaya çıktı. 
Gelecekte iklimlerin nasıl olabileceği konusuna ışık tutmak için gerçekleştirilen bir araştırmada dünyanın en büyük çölü Sahra’da muhtemelen küresel ısınmadan dolayı ani değişiklikler olduğuna dair bir ize rastlanmadığı belirtildi. 

Sonuçları Science dergisinde yer alan araştırma kapsamında Çad’ın kuzeyinde bulunan Yoa Gölü’nü inceleyen uzmanlar, buradaki polenleri, sporları ve su bitkilerini inceledi. Araştırma sonunda bir zamanlar yeşil bir vadi olan Sahra’nın, 6 bin yıl önce çöle dönüşmeye başladığını ve bu sürecin 2 bin 700 yıl sürdüğü belirlendi. 

Son 10 bin yıl içindeki en büyük çevre dönüşümlerinden birini ortaya çıkaran bu araştırma sonuçları, Sahra’nın daha önce ani bir değişimle dünyanın en büyük çölü haline geldiği şeklindeki düşüncelerin de yanlış olduğu iddialarına da karşı geliyor.

Belçika, Kanada, Amerika, İsveç ve Fransa’dan gelen uzmanların oluşturduğu araştırma heyetinin başında bulunan Almanya’nın Cologne Üniversitesi’nden Stefan Kropelin, "ani değişim" hipotezinin şaşırtıcı olduğunu; ancak hala kabul edildiğini söyledi. 

Yaklaşık 3,5 kilometre karelik Yoa Gölü’nü inceleyen uzmanlar, buranın bir zamanlar yeşil bir bölge olduğunu ve akasya ağaçları, eğrelti otları ve bitkilerle dolu olduğunu belirledi. Bir zamanlar suyu da tuzlu olan gölün, zamanla yeraltındaki suların ısınıp göle karışmasıyla suyun niteliğini değişmiş olduğunu keşfetti.Ancak zamanla güneşin ısısının değişmesiyle bölgede etkili olan mason yağmurlarının da değiştiği ve yaklaşık 4 bin 500 yıl önce bölgeye büyük miktarlarda kum geldiği ifade edildi. 

Kropelin, şimdi ABD kadar büyük olan Sahra çölünde yaşanan bu değişikliğin, küresel ısınmanın sonunda neler olabileceğine dair tahminler yapma konusunda iklimcilere yardımcı olabileceğini kaydetti. 

–~–~———~–~—-~————~——-~–~—-~———-~—-~—-~—-~——~—-~——~–~—

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s