TOKALAŞMA

 

                                       Bismillahirrahmanirrahim
  Bir kimse kendisine namahrem olan yani nikah düşen kimselerle tokalaşamaz.
Mahrem olmayan kadına bakmak haram olduğuna göre, onlara dokunmak veya tokalaşmak mutlaka haramdır. Peygamberimiz (S.A.V.) Efendimize bi’at eden kadınlar dediler ki:
"Ey Allah’ın Resulü, biat ederken elimizi tutmadınız. Peygamber (S.A.V.) kadınların elini tutup tokalaşmam buyurdu.
Hazret, Aişe (ra) biat ile ilgili şöyle buyuruyor: "Allah’a yemin ederim ki Resulüllah’ın eli bir kadının eline dokunmadı. Sadece sözle onlardan biat aldı."
Peygamber (S.A.V.) bir hadis-i şerifinde şöyle buyuruyor: "Sizden biriniz başına iğne ile dürtülmesi kendisi için helal olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır."
İslam dini kadınla tokalaşmayı yasaklamakla kadını aşağılamamaktadır. Bilakis şerefini kurtarıyor. Kötü niyetli kimselerin şehvetle el uzatmasına engel oluyor.
Hadislerdeki ölçü bu şekilde belirtilmektedir. Bundan dolayı gerek iş hayatında, gerekse ailevî münasebetlerde ve bazı merasimlerde erkeğin kendisine yabancı bir kadınla veya bir kadının yabancı bir erkekle tokalaşması hususunda bir ruhsat bulunmamaktadır. Ayrıca bu bir zaruret de değildir.
Bir Müslüman, sosyal münasebetlerine zarar vermeden meşru daire içinde kalabilir, yaşayabilir. Hâlbuki en az, dini kendimize ve çevremize uymaya zorladığımız kadar bu faktörleri dinimize uymaya zorlasak, bir çok problemin aşıldığını göreceğiz.
Bir Müslüman olarak dini tüm esasları ile yaşamaya gayret etme bilincinde olarak tüm ilişkilerimizde helal-haram ölçüsüne son derece riayet etmeliyiz. Karşı tarafa bu davranışımızın inancımız gereği olduğunu nazikçe ifade etmeliyiz. Zaten bunu anlayışla karşılamak medeni olmanın bir gereğidir.
Başkalarının gönlünü kırmaktan, yanlış düşünmelerinden çekiniyoruz. Ya peki, Rabbimizin razı olmadığı bir şeyi yapmaktan çekinmeyecek miyiz?
(Başından bir şişle vurulmak, yabancı kadına dokunmaktan daha hafiftir.) [Beyheki]
(Yabancı kadına şehvetle bakmak, göz zinası, ona dokunmak el zinasıdır.) [R. Nâsıhin]
(Pislik içindeki bir domuza sürtünmek, yabancı kadına dokunmaktan iyidir.) [Taberani]
(Yabancı kadınla tokalaşanın elleri bağlanıp, Cehenneme atılır.) [R.Nâsıhin]
Peygamber efendimiz, (Haramda şifa yoktur) buyuruyor.
DUAM= İslamın izin verdiği yerlere girip izin vermediği yerlerden kaçan tokalaşmaya mecbur kalmaz herhalde. İslam fıkhının delilleri ile inceleyecek olursak bazı hallerde erkek kardeş ve kız kardeşin dahi yanlız kalamacağı haller vardır.
İslama tam tabii olanların yoluna ulaştır bizleri ya RAB

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s