soğuklar deprasyona yol açabilir

 

Kışın insanların yeterli güneş ışığı alamadıklarını, bunun da depresyona yol açabildiğini belirten Dr. Yazıcı, "Kış döneminde depresyon oranı artıyor. Hastanemize depresyon şikayeti ile başvuran kişi sayısında da gözle görülür bir artış oluyor. Kış mevsiminde ayrıca depresyonun şiddeti de artmakta"

Depresyonun dikkat dağınıklığı, kasvetli ruh haline bürünme, hareket etme isteksizliği gibi belirtileri bulunduğunu kaydeden Dr. Yazıcı, kış mevsiminde yaşanan depresyondan kurtulmak için daha fazla güneş ışığına çıkılması gerektiğini bildirdi.
Soğukların azaldığı saatlerde güneş ışığına çıkılmasının faydalı olacağını belirten Dr. Yazıcı, şöyle devam etti:
"İnsanlar aşırı soğuklar nedeniyle kış aylarında pek dışarıya çıkmıyorlar. Bu da güneş ışığından yeterli faydalanılmamasına, dolaylı olarak da depresyona yol açabiliyor. Hayata karamsar bakma, hareket etme isteksizliği gibi belirtileri olan depresyondan kurtulmak için, insanlarımız yeni hobiler edinmeli ve daha fazla aktivasyonlara katılmalıdırlar. Kışın spor yapmaya yönlenmeleri gerekli. Soğuk diye evlerine, bürolarına kapanmamalıdırlar. Isının yüksek olduğu saatlerde yürüyüşler yapılmasını da öneriyoruz”…
-~———-~—-~—-~—-~——~—-~——~–~—

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s