Belediye yağmur bombası attı

 

Belediye yağmur bombası attı

27 Ocak 2008

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 14 yıl sonra uçakla yağmur bombası denemesi yaptı. Çarşamba günü gerçekleştirilen deneme başarılı oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ABD’den kiraladığı uçakla ilk yağmur bombası denemesini çarşamba günü gerçekleştirdi. Yetkililer, yağmur bombasının tohumladığı bulutlardan baraj havzalarına yağış indiğini ve bunun olumlu sonuçlarının alındığını açıkladı.

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, 14 yıl aradan sonra yeniden uygulamaya koyduğu tohumlama çalışmasıyla ilgili şu bilgiyi verdi:

“Olumlu sonuçları barajlardaki su miktarının az da olsa artmasından görebiliyoruz. Doluluk oranındaki artış çok az gibi gözükebilir ancak, kente verilen suyu da hesaba kattığımızda denemenin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.”

İzin alınamadı!

Tohumlamanın cuma günü de yapılmak istendiği ancak bulutların ince olması nedeniyle denemeden vazgeçildiği belirtildi.
Uçak ve ekibinin ABD’den 2 ay önce getirilmesine rağmen tohumlama çalışmalarına geç başlanmasını bürokratik işlemlerin uzamasından kaynaklandığını belirten yetkililer, “Bulutları tohumlayan gümüş iyodür bir patlamayla bulutların içine atılıyor. Bu anlamda ateşli bir silah olarak kabul edildiği için Ankara’dan izin almak gerekti. Daha sonra bu iznin İstanbul’dan verilebileceği bildirildi. Bu iznin alınması biraz zaman aldı” dedi.

Kaynak: Milliyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s