Sizin de Hayatınız

Sevdiğiniz biri tip 2 diyabete yakalandığında, bu sizin hayatınızı da etkiler. Bir diyabet tanısının ardından gelmesi gereken yaşam tarzı değişiklikleri her ikinizin de alışması için zaman alacaktır. Bunlar arasında, yeme alışkanlıklarında ve programlarındaki değişiklikler, normal rutinlerin bozulması (özellikle, şu ana kadar hareketsiz bir yaşam sürdüyseniz) ve belki de moral değişiklikleri ve hastalığının muhasebesini yapmakta olan kişiden yeni duygusal tepkiler alınması yer alabilir.

Hayatınızdaki diyabetli kişiyi desteklemek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Bu durumda azın çok olduğunu öğrenecek ve şaşıracaksınız: kişinin “kulvardan çıktığını” hissediyorsanız, daha az tavsiyede bulunun, daha az endişelenin, daha az yargıda veya eleştiride bulunun. Unutmayın ki, tip 2 diyabet yaşam boyu süren bir hastalıktır ve ciddi tıbbi komplikasyonların çıkmasına neden olabilir. Ne kadar cesaretlendirici ve pozitif olursanız, her ikiniz için de o kadar iyi olur!

Kendinize bakın

Sevdiğiniz kişinin diyabete yakalandığını öğrendiğinizdeki ilk tepkiniz hemen harekete geçip “ilgilenmek” şeklinde gerçekleşebilir. Fakat, ilgilenmek, bakmak zorunda olduğunuz ilk kişi kendinizsiniz. Sevdiğiniz kişinin hastalığı hakkında aşırı üzüntü ya da öfke hissediyorsanız, kendi duygusal ihtiyaçlarınızla ilgilenmeniz gerekir. Sonuçta, kendiniz yıkılmış durumdayken veya niye oldu diye hayıflanırken nasıl iyimser ve pozitif olabilirsiniz ki? O halde, kendinize bakınız – duygu ve düşüncelerinizi bir arkadaşınız ile paylaşınız, bir destek grubuna katılınız veya gerekiyorsa bir danışmana başvurunuz.

Kontrolünüz dışında gerçekleşen önemli bir yaşam değişikliğinde, kabullenmek ilk adımdır. Arkadaşınızın ya da ailenizin bir üyesinin diyabete sahip olduğunu kabullendiğinizde, ve sağlıklı kalmak ve gelecekte komplikasyonlardan kaçınmak için atılması gereken bazı adımların olduğunu gördüğünüzde, gereksinim duydukları desteği sağlama işine koyulabilirsiniz.

Diyabeti öğrenin

Hastalık hakkında eğitim alın. Bu web sitesinde yer verilen Tip 2 Diyabet adlı bölüme göz atınız. Semptomlar, sebepleri, tedavi seçenekleri, olası komplikasyonlar ve diyabetli kişinin hastalıkla mücadeleye başlarken neler yapabileceği konusunda bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, tıbbi yardım gerektiğinde ortaya çıkacak uyarı işaretleri hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Ayrıca, Diyabetle Yaşam bölümünü de okuyunuz. Diyabetli bir kişinin diyet ve yaşam tarzında gerçekleşen değişiklikleri anlayacaksınız. Akılda bulundurunuz: bilgi edinilmiş olması kişiyi hastalıkla mücadele etme sorumluluğundan kurtarmaz. Veya bu yaşam tarzı değişikliklerini dikte etmenizi de gerektirmez. Sadece kendinizi eğiterek iyi bir yardımcı olmanız için bir fırsattır. Bu ayrıca büyük bir destek gösterisidir – öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmek için zaman harcayacak kadar ilgili olduğunuzu gösterir.

Diyabet eğitiminizin bir sonraki aşaması kendiniz hakkında bilgi sahibi olmanızdır -sağlıkla ilgili kendi inanç ve alışkanlıklarınız. Hastalık, sağlık ve yaşam hakkında sahip olduğunuz değer ve görüşleri hissetmeye başladığınızda, görüşlerinizin nasıl değiştiğini ya da destek olmak istediğiniz kişininkiler ile nasıl eşleştiğini göreceksiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s