Kentsel dönüşüme rant eleştirisi

 

Kentsel dönüşüme rant eleştirisi

1 Ocak 2008

İnşaat Mühedisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Fehmi Toptaş, kentsel dönüşüm projelerinin Başkent’te “kent dışında rant alanı yaratma projesi” olmaması gerektiğini söyledi. Toptaş, yapı denetimi konusunda da eksiklikler olduğunu öne sürdü.

İNŞAAT Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Fehmi Toptaş, Başkent’teki kentsel dönüşüm projelerinde hatalar yapıldığını öne sürdü. Kentsel dönüşümün yalnızca yeni binalar yükseltmek olarak anlaşılmaması gerektiğini vurgulayan Toptaş, “belediyeler mücavir alanları da imara açarak buralardan rant elde ediyor. Dağa taşa konut dikmek kentsel dönüşüm olarak algılanmamalı” dedi. Toptaş, kent dışındaki arazilere binalar yapmak yerine önce kentin içindeki yapıların dayanıklılık envanterinin çıkarılması gerektiğini söyledi. Kent içindeki yapı sorunlarının bir kenara itilerek, yerel yönetimlerin kent dışına kendini yönlendirdiğini iddia eden Toptaş şöyle konuştu:

İHTİYAÇ VARSA YAPILSIN: İHTİYAÇ VARSA YAPILSIN “Rant için kentler büyütülmemeli. Önce kent içindeki yapıların depreme dayanıklılık envanterinin ve statik dayanıklıkların raporlanması lazım. Bu raporlara göre de acil önlemlerin alınması gerekiyor. Tüm bunlar yapıldıktan sonra kent dışına eğer ihtiyaç varsa konutlar yapılmalıdır. Kentin içinde bir dünya gözden geçmesi gereken yapı varken şehir dışına yeni yapılar yapmanın bir getirisi olmayacaktır. Kentsel dönüşüm projeleri kent dışında rant alanı yaratma projesi olarak algılanmamalı.”

ETKİN DENETİM: Yapı denetim firmalarının da kentsel dönüşüm projelerinde büyük rol alması gerektiğine değinen Toptaş, “19 ilimizde yapı denetim firmaları binaları denetliyor. Bu sayının daha da artırılmasını istiyoruz. Bu firmaların da belediyeler tarafından çok iyi denetlenmesi gerekiyor” dedi. Binalar yapılırken müteahhitinden arsa sahibine kadar herkesin otokontrol mekanizmasıyla çalışmasını gerektiğini belirten Toptaş, şunları söyledi: “Bir bina yapılırken insan, o binanın içinde bir gün mutlaka çok sevdiği birinin bulunacağını aklından çıkarmamalı. Olası bir depremde sağlam inşa edilmeyen o yapının altında çok sevdiği bir insan da hayatını kaybedebilir.”

KALİTE SORUNU VAR: Ankara’da yeni yapılan binaların çoğunda kalite sorunları olduğunu belirten Toptaş, kişilerin evin banyosuna ve mutfağına bakıp kalite değerlendirmesi yapmasını da eleştirdi. Dairenin döşemesine, ısıtma sistemine, cephesine bakılmadan önce yapı statiğinin sağlamlığına bakılması gerektiğini belirten Toptaş, “ilk önce tüketiciyi bilinçlendirmek gerekiyor. Çünkü yanlış yapılan bir işi denetlemesi gereken ilk kişi tüketicidir” dedi.

Yanlışı şikayet edin

BİNA yaptıran kişilerin en ufak bir tereddütlerinde İnşaat Mühendisleri Odası’na veya belediyeye başvurup inceleme başlatması gerektiğinin altını çizen Toptaş, “böylesine önemli ve bu kadar çok insanın hayatını ilgilendiren bir konuda yapılacak şikayetler kesinlikle ispiyonculuk olarak algılanmamalı” dedi. Betonundan duvarına kadar en ufak bir şüphede yapılacak ihbarların insanlığın gereği olduğunu vurgulayan Toptaş, ilk önce tüketicilerin bilinçlenmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: Hürriyet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s