HADİSLER

Hz. Osman r.a.’dan rivayete göre Resûlullah s.a.v.: Sizin en hayırlılarınız, Kur’ân-Kerîm’i öğrenen ve öğretenlerinizdir, buyurdu. Buhari, Fezailü’l-Kur’ân: 21, Tirmizi, Sevabü’l-Kur’ân: 15, Ebu Davud, Vitir: 14-19, İbn-i Mace, Mukaddime: 16, Darimi, Fezailü’l-Kur’ân: 2, Müsned-i Ahmed:1/57 58, 69, 153.

İbn-i Abbas (Radıyallâhu Anhümâ) dan: “Sarık sarın ki, hilminiz (yumuşak huyluluğunuz, halim-selimliğiniz, vakarınız, ağır başlılığınız ve sükûnetiniz) artsın. (Mecmeuz zevâid, Libas, Bâbul Amâim: 5/122)

Hiç biriniz hayvanlar gibi (sevişmeksizin) cinsi münasebette bulunmasın, arada elçi bulunsun.
Soruldu: Yâ Rasûlallâh sözünü ettiğiniz elçi nedir?
Aşk fısıltıları ve öpüşmedir. İslam’da cinsellik Âsım Uysal (İhyâ-i ulûmiddin İmam-ı Gazâlî K. nikahı Âdâbü-l Muâşeret 2/64)

Ebu Hüreyre Radıyallahu anh Rasulullah’ın sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurduğunu söyledi; Karanlık gecelerin karanlığına benzer fitneler zuhur etmeden amellere şitab edin. O fitneler zuhur ettiğinde kişi mü’min olarak sabahlayacak kafir olarak akşamlayacak yahut mü’min olarak akşamlayacak kafir olarak sabahlayacak dinini bir dünya meta’ı mukabilinde satacaktır. Müslim şerhi Nevevi – Kitabül İman C:9, Sh:39, Beyrut

Ebu Hüreyre Radıyallahu anh Rasulullah’ın sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurduğunu söyledi; Ümmetime zor gelmeseydi her namazla beraber dişlerini misvaklamayı (misvak ağacından yapılan diş fırçası) emrederdim. Buhari Şerhi Umde – Kitabu-l Ezan, C:4 Sh:266, Mısır

Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Tirmiziden nakledilen bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır Kulluğun özü duadır. Başka bir hadisi şeriflerinde ise: Allah katında duadan daha değerli bir şey yoktur(Ibn-i Mace).
ÜÇ KİŞİ
Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular:

“Üç kişi vardır ki, Allah Kıyamet gününde onlarla ne konuşur, ne onlara nazar eder, ne de onları günahlarından arındırır, onlara elim bir azab vardır:

– Sahrada, fazla suyu bulunduğu halde ondan yolcuya vermeyen kimse. Kıyamet günü Allah onun karşısına çıkıp: “Bugün ben de senden fazlımı (lütfumu) esirgiyorum, tıpkı senin (dünyada iken) kendi elinin eseri olmayan şeyin fazlasını esirgediğin gibi” der.

– İkindi vaktinden sonra, bir mal satıp müşterisine Allah Teâlâ’nın adını zikrederek bunu şu şu fiyatla almıştım diye yalandan yemin ederek, muhatabını inandıran ve bu suretle malını satan kimse.

Sırf dünyevi bir menfaat için bir imama biat eden kimse; öyle ki, dünyalıktan istediklerini verirse biatında sadıktır, vermezse sadık değildir.”

ALLAH iman edenlerin Velisidir; kafirlerin ise,velisi yoktur. Kul, günahını itiraf eder ve tövbe ederse, ALLAH tövbesini kabul eder. Oruç savaşta insanı koruyan kalkan gibi, cehennem ateşinden korur.Ebu Saidi’l-Hudri radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki “İnsanlara merhametli olmayana Allah Teâla merhamet etmez.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s