Kudüs’te 2 bin yıllık saray kalıntıları

 

Kudüs’te 2 bin yıllık saray kalıntıları

Tarih: 6 Aralık 2007 Kaynak: CNN Türk

İsrailli arkeologlar, Doğu Kudüs’teki eski kentin duvarları dibinde, M.S. 1. yüzyıla ait bir sarayın kalıntılarını gün ışığına çıkardı.
Kazıyı yöneten Doron Ben Ami, gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin semti Silvan’da ortaya çıkarılan yapının göreli olarak büyük olduğunu ve ana salonlara bölündüğünü söyledi.
Ben Ami, kazı alanında M.S. 70 yılında Romalılar tarafından yıkılan ikinci Musevi tapınağının olduğu dönemin tarihini taşıyan sikkeler bulunduğunu kaydetti.
Ortaya çıkarılan yapının büyük olasılıkla, Hıristiyanlığın ilk yüzyılında Museviliği kabul eden ve 40 yılına doğru Kudüs’e yerleşen Adiabene kraliçesi Helene tarafından inşa ettirilen bir saray olduğunu söyleyen İsrailli arkeolog, "Yapının, Kudüs’ün Romalılar tarafından yakılıp yıkıldığı yıl olan 70 yılında yıkıldığını tahmin ediyoruz" dedi.
Saray kalıntılarının ortaya çıkarıldığı kazılar, Doğu Kudüs’te bulunan Silvan semtindeki, "Davut şehri" olarak adlandırılan antik Kudüs yerleşiminde bir otoparkta yürütüldü.
Doğu Kudüs’ü gelecekte kuracakları devletlerinin başkenti yapmak isteyen Filistinliler, İsrail’i arkeolojik proje ve kazıları, kent üzerindeki iddialarını pekiştirmek ve Filistin topraklarına el koymak amacıyla kullanmakla suçluyor.

GURUP BLOGUMUZ

http://bahcevanpeysaj.spaces.live.com

ZİYARET EDİNİZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s