***İnternette email’lerle dolaşan büyük sır**

İnternette email’lerle dolaşan büyük sır

Atlasjet’in Isparta’da düşen uçağı, Türkiye’nin çok az bilinen bir zenginliğini ortaya çıkardı. İnternet okurları, Türkiye için çok önemli olan ‘büyük sırrın’ görmezden gelinmemesi için bu haberi birbirlerine gönderiyor.

06 Aralık 2007
 

#haberimage {
float: right;
margin: 0 0 4px 8px;
}
#haberimage img {
border: solid 1px #900;
width: 272px;
height: 204px;
}
#nealsak {
border: solid 1px #990;
width: 272px;
height: 204px;
background: url(“http://image.haber7.com/ads/nealsak/market-bg.jpg“) no-repeat;
cursor: pointer;
}İnternette email'lerle dolaşan büyük sır 

#bannercorp {
width: 272px;
height:260px;
border: solid 1px #909;
text-align: center;
padding: 10px 0 0 0;
}

Toryum gerçekleri korkutuyor

Atlasjet’in Isparta’da düşen uçağı, Türkiye’nin çok az bilinmeyen bir zenginliğini ortaya çıkardı. Uçakta bulunan Fizik Profesörü Engin Arık, dünyanın gözünün üzerinde olduğu, Türkiye içinde çok önemli olan ‘toryum’ projesi üzerinde çalışıyordu. Doğuş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mithat Uysal, çok değerli fizikçilerin cenaze töreninde yaptığı konuşmada komplo imasında bulundu. Uysal, "Komplo teorilerinde gerçeklik payı var. ASELSAN’da üç mühendis gencin başına gelen olay ve sonucu hepimiz biliyoruz. Onlar Türkiye için çalışan, önemli proje gerçekleştirmek üzere olan mühendislerdi. Kaybettiğimiz 6 bilimi insanı da Türkiye için önemli bir proje için çalışıyorlardı" diye konuştu.

Türkiye’nin uranyum ve toryum rezervleri haritası.

TÜRKİYE’NİN 120 TRİLYONLUK SERVETİ

Peki Toryum nedir kaç kişi bilir ki? Ama toryum, geleceğin enerji kaynağı. Nükleer santrallerinin en temiz yakıtı. Çevreye zararı yok. Ülkemiz ise dünyanın toryum zengini… Ama "servetin üstünde oturuyoruz ama haberimiz yok". İşte Prof Engin Arık’ın 120 trilyon dolarlık servetimiz hakkında söyledikleri…

Toryum… Tabiattaki 110 kadar elementten biri. Saflaştırıldığında alüminyum, çelik görünümünde olan toryum, geleceğin nükleer santrallerinde yakıt olarak kullanılacak. Konunun bizi ilgilendiren tarafı, araştırmalara göre dünya toryum rezervlerinin yarıdan fazlasının Türkiye’de olması. Türkiye’de Eskişehir, Sivrihisar, Beypazarı ve Kızılcaören’in yanısıra Malatya ve Sivas’ta da toryum izine rastlandı. Anadolu’da toryumun çıktığı yerde ot bitmediği söylenir.

SONSUZ ENERJİ KAYNAĞI

‘Servetin üstünde oturuyoruz da haberimiz yok’ hesabını yapan kişi, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Engin Arık. Türkiye’nin sayılı toryum uzmanlarından biri olan Prof. Arık, Türkiye’nin sahip olduğu düşünülen toryum rezervinin enerji üretimi açısından, 120 trilyon dolarlık petrole eşdeğer olduğunu söyledi. 120 trilyon dolar, ABD’nin 2001 yılı milli gelirinin 12 katına eşdeğer. Engin Arık, Türkiye için sonsuz bir enerji kaynağı anlamına gelen toryumun, Türkiye’ye bir servet kazandırabileceğine de dikkat çekiyor. Arık, "Türkiye’nin 2005’e kadar toryumlu nükleer santral araştırması için 40-50 milyon dolara ihtiyacı var" diyor. 2006-2010 yılları arasında deneme reaktörü kurulması için ise 1 milyar dolarlık bir yatırım gerektiğinde ısrarlı. 100 bin kişiye iş imkanı…

TORYUM GERÇEKLERİ

* Toryum, Türkiye’deki enerji sorununu tamamen çözecek bir element. Çünkü Türkiye kendine ebediyen yetecek bir toryum rezervine sahip.
* Dünya toryum rezervi toplam bir milyon 780 bin. Bunun 789 bin tonu Türkiye’de. (Bu rezerv; Eti Holding’in Madencilik Dergisi’nde 380 bin ton olarak belirtiliyor. İkinci sıradaki Avusturalya’da 340 bin ton, Hindistan ve ABD’de 300 bin ton, Norveç’te ise 180 bin ton toryum rezervi bulunduğu belirtiliyor.)
* Toryumun, yeni tip enerji üretiminde kullanılması nedeniyle 21. yüzyılın en stratejik elementleri arasında kabul ediliyor.
* Toryumun nükleer santrallarda uranyumun yerini alabileceği bundan yaklaşık 10 yıl önce kanıtlandı.
* Toryumun kesinlikle patlama tehlikesi yok. Yani, Çernobil gibi bir felaketin tekrarlanması olası değil.

DOĞAYLA DOST ALTERNATİF ENERJİ

* Toryum atıklarını radyoaktif olmayan elementlere dönüştürmek mümkün. Yani doğayla dost bir alternatif enerji kaynağı.
* Dünyada toryumla çalışan bir nükleer santral henüz yok. Sadece bir takım prototipler var. Avrupa’nın, toryumla çalışan ilk prototip nükleer santraliin inşaatı sürüyor.
* Protonun toryum çekirdeğiyle çarpıştırılması sonucu çok büyük enerji ortaya çıkar. Bu ısı enerjisi, elektrik enerjisine çevrilebileceği gibi büyük bir şehrin ısıtılmasında da kullanılabilir.

haber 7

GURUP BLOGUMUZ      http://bahcevanpeysaj.spaces.live.com    ZİYARET EDİNİZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s