Bahçelere çok yakışan bir meyve!! ”Nar”

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane
Nar, hem bahçeye hem sofraya yakışır. Bahçenizi dikeceğiniz nar ağacı, görüntüsüyle gözünüzü ve gönlünüzü, meyvesiyle de sofranızı renklendirir

Ben Bursalıyım. Büyüdüğümüz eski Bursa evlerinin çoğunun bahçesinde bir iki tane nar ağacı bulunurdu. Babannem, sobanın külünü koyduğu küreği elime vererek,”Git, narın dibine dök” derdi. “Niye?” diye sorduğumda da, “Donmasını önler” diye cevap verirdi.evlerin bahçelerinde pek nar görmüyorum. Parklarda ve site bahçelerinde ise süs narı, çok sık kullanılan bir bitki.

Nar, çiçeği çok güzel olan bir bitkidir. Nar meyvesinin ve çiçeğinin kültürümüzde önemli bir yeri vardır. Masallarda, bilmecelerde, manilerde, türkülerde nar motifi çok sık kullanılır.Nar çiçeği rengi, kadınların ve genç kızların giysilerinde severek kullandıkları bir renktir. Osmanlının, çini ve kumaş motiflerinde çok severek bol bol kullandığı nar çiçeği motifi ne yazık ki günümüzde artık pek kullanılmıyor.

Kışın yaprağını döken, 2-7 metreye kadar boylanan nar, küçük bahçeli kent evleri için ideal bir süs ağacıdır. Nar fidanı, hemen her fidanlıkta satılır ve fiyatı hiç de pahalı değildir.

Anavatanı İran ve Pakistan olan narın, ilkbaharın ortalarından yaz başına kadar açık kalan turuncu çiçekleri pek hoştur. Nar, sıcak yazlı iklimleri sever ve en iyi tam güneşte yetişir. Susuzluğa dayanıklıdır, fakat meyve gelişme döneminde sulanması gerekir.

Faik Yaltırık ustamızın verdiği bilgiye göre, İstanbul’da güneşli duvar diplerine dikilirse dondan zarar görmez. Nar modası var. Gazetelerin sağlık köşelerinde narın ve nar suyunun şifalarını anlata anlata bitiremiyorlar. Son zamanlara büyük marketlerin raflarında cam şişelerde nar suyu satılmaya başlandı. Barlarda ise kokteyllerin vazgeçilmez renklendiricisi ve tadlandırıcı oldu.

Haydi! Bahçenize nar dikin. Önce çiçeğinin güzelliğini seyredin, sonra da afiyetle yiyin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s