5 yıl öncesine kadar varoştu şimdi yatırım rekoru kırıyor

 

5 yıl öncesine kadar varoştu şimdi yatırım rekoru kırıyor

Tarih: 26 Aralık 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Melik Duvaklı

Ümraniye, son yıllardaki büyük yatırımlar ile kabuk değiştiriyor. Dünyaca ünlü markaların yatırım yaptığı ilçede inşa edilen yeni konutların yüzde 80’i lüks konut özelliği taşıyor.

Türkiye, son yıllarda yakaladığı istikrar ve büyüme oranlarındaki artış ile göz dolduruyor. Makro ekonomide yaşanan iyileşme mikro alanlarda da baş döndüren gelişmelere sahne oluyor.
Bunun en belirgin örneklerinden biri de İstanbul Ümraniye’de yaşanıyor. Birkaç yıl öncesine kadar ‘varoş’ olarak tabir edilen semtler arasında ismi sayılan Ümraniye, bugün en önemli yatırım merkezlerinden biri haline geldi.
İlçede son üç yılda proje maliyeti 5 milyar doları bulan yatırımlar gerçekleştirildi. Dünyaca ünlü IKEA, Media Markt, Mariott, Real gibi dev şirketlerin de yatırım yaptığı Ümraniye’de son 4 yılda 3 bin 983 ruhsatla Türkiye rekoru kırıldı. 8 milyon metrekarelik inşaat gerçekleştirilen ilçe adeta bir şantiye sahasına döndü. 1 milyon dolarlık konutların satışa sunulduğu lüks siteler, ilçenin çehresini değiştirdi. Ümraniye, artık bir gecekondu kenti değil, büyük bir cazibe merkezi olarak anılıyor. Bu gelişimde Ümraniye’nin yüzde 40’ını kapsayan alanın nazım imar planının 2004’te çıkarılması önemli rol oynadı. Bu sayede boş arazilerin ya da üzerinde altyapıdan yoksun çarpık kentleşmeye yol açan konut sahiplerinin, yeni imar planına uygun bir şekilde yeniden yapılanma çalışmalarına katılmaları sağlandı. Arsa sahipleri bir araya gelerek, sosyal donatıları tam olan pek çok büyük konut projesi hayata geçirdi.
Halen ilçe genelinde yapımı süren yaklaşık 4 bin inşaat var. Ümraniye’de yapılan konutların yüzde 80’i ‘lüks konut’ niteliği taşıyor. Dünyaca ünlü markalar da bir bir yatırım yapıyor ilçeye. Mobilya devi IKEA’nın 40 milyon dolar yatırımlı mağazasının ardından, izdihamlı açılışı ile dikkat çeken Media Markt da ilçeye hareket getirdi. Amerikalı 5 yıldızlı otel zinciri Marriott da rezidans projesi için Ümraniye’yi seçti. Dünyaca ünlü otel zincirlerinin sahibi Amerikan Marriott International Hotels’in 65 ülkede 2 bin 700’den fazla oteli bulunuyor. Bunun yanı sıra, Bosch, Siemens, Profilo, Carrefour, Casper gibi çok sayıda tanınan markanın tercih ettiği Ümraniye, Microsoft’un yapmayı düşündüğü Teknokent için de anılan yerler arasında bulunuyor.
Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, ilçenin gösterdiği baş döndürücü gelişmede Türkiye ekonomisinin yakaladığı istikrar ile kendilerinin sağladıkları katkıya dikkat çekiyor. Yatırım için iş çevrelerini teşvik ettiklerini belirten Başkan Can, "Yatırımcıları davet ederken her türlü kolaylığı da sağlıyoruz. Bürokratik engelleri sıfırladık." diyor.

 

GURUP BLOGUMUZ

http://bahcevanpeysaj.spaces.live.com

ZİYARET EDİNİZ

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s